הפסיכולוגיה מאחורי… צבעים?

צבעים, בכל מקום ובכל זמן, כחול של השמיים, צהוב של הבננה וירוק של הדשא. בעבר השימוש בצבעים ובפיגמנטים היה מצומצם יותר שכן, מקורם של הצבעים היה בעיקר אורגני, טבעי. ככל שהתפתחה תעשיית הצבע החלו בני האדם לייצר צבעים חדשים ואלפי גוונים. היכולת לייצר צבעים חדשים השפיעה על האדם בתחום "פסיכולוגיית הצבעים" והתעשייה בעולם השיווקי החלה להבין את הפוטנציאל הטמון בצבע. פסיכולוגיה של צבעים היא תת תחום בפסיכולוגיה, החוקרת את אופן בחירת הצבעים. בסיס מדע זה, מדבר על כך שעוצמת הרגשות שלנו משפיעה על בחירת הצבעים במצב נתון.
הפסיכולוגיה מאחורי הצבעים

מהו צבע?

הצבעים הם אורך של גל האור הנגלה בשמש, בלעדיו הם נעלמים. כל קרן אור מכילה קרניים בעלות צבעים שונים ואלו מהווים את צבעי היסוד של האור. הצבעים מתגלים במלוא יופיים בקשת המופיעה לאחר הגשם. הצבעים שהעין רואה הם בעצם קרניים צבעוניות של אור. כל אורך של גל נותן צבע שונה לדוגמה: הקשת בענן. אורכי הגל השונים, הם אלה שיוצרים את הצבעים. אורך הגל הקצר ביותר הוא הצבע האדום ואורך הגל הארוך ביותר הוא הסגול.
פסיכולוגיה הצבעים אומרת שאין צבע טוב או רע. עולם הצבעים הוא חלק מהשלם. תדרי הצבע, עוברים אל כל בני האדם בצורה זהה, באופן אוניברסלי. ההבדלים במיקום הצבעים אותו חווה האדם משקפים את עולמו הפנימי.
 

פירושם של הצבעים לפי נקודת מבט פסיכולוגית

אדום- מסמל אנרגיה, החלק הייצרי, אהבה, אסרטיביות.
ירוק – הגיון, שימור הקיים, איזון.
כחול – מנוחה, הרפיה, שלווה, עומק.
צהוב – תקווה, אופטימיות, שמחה, התחלה חדשה.
לבן- ניקיון, מלאכיות
שחור- ניטרליות, חוזקה.
 

איך הצבעים מתקשרים לעיצוב?

שמעצבים בית או חדר אמבטיה נבחר בקו עיצוב אחד הכולל כמה גוונים.
בחדר הילדים לדוגמה נרצה צבעים "חיים" כמו: אדום, כתום, צהוב שישרו על החדר אווירה שמחה. בחדר תינוקות נרצה לקבל עיצוב המשרה שלווה ולכן נשתמש בצבעים נקיים כמו: ורוד, לבן, תכלת, אפור. הסלון לרוב יהיה ניטרלי והרהיטים יהיו בצבעים נקיים אך כמובן שפה כבר תלוי בסגנון העיצוב שתרצו, כפרי או מודרני. חדר האמבטיה גם הוא ישלב אלמנטים בעלי צבעים מרגיעים כמו עציצים קטנים ירוקים, צבעי אדמה חלשים.
השפעת הצבעים מקיפה אותנו ביום יום, היא משקפת לנו את הרגשות ויכולה להגיד עלינו הרבה. שחוזרים הביתה למקום המפלט שלנו, נרצה את הפינה שלנו מרגיעה ונעימה ולכן נתאים את העיצוב על פי ההרגשה שמלווה אותנו. חשוב לזכור שישנם צבעים לא תמיד ישקפו את אותו דבר וכל בן אדם יקבל הרגשה שונה מאותו הצבע. שמדובר בצבעים, הקשת רחבה ולכל אחד טעם אישי. דבר אחד בטוח, צבעים הם שמחה וחדי קרן, ומי לא אוהב חדי קרן?

Share:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

עוד קצת על ארונות אמבטיה...

מדוע לרכוש ארון אמבטיה באינטרנט?

כשאתם בוחרים לשפץ את חדר האמבטיה שלכם, או לחילופין לאבזר חדר אמבטיה חדש, בחירת ארון אמבטיה היא אחת הבחירות החשובות מכיוון שארון אמבטיה הוא אלמנט

מחמם מגבות – האם כדאי לנו לרכוש?

כולנו יודעים שאין כיף כמו להתנגב אחרי מקלחת במגבת חמימה ונעימה, במיוחד בימי החורף הקרים. לכן מחמם ומייבש מגבות הוא התשובה. המחמם מייבש את המגבת

למה בוחרים בקרמיקה בחדר האמבטיה?

כשאנו בוחרים לעצב או לשפץ את חדר האמבטיה שלנו, אחד הדבר החשובים ביותר הוא אריחי הקרמיקה שאנו בוחרים. אריחי קרמיקה הם חומרים המיועדים לחיפוי וריצוף